• Vážení rodičia,

ozanmuje Vám, že prevádzka Katolíckej základnej školy s materskou školou sv. Jána Nepomuckého v Rožňave (ďalej len materská škola) prerušuje prevádzku materskej školy zatiaľ od 06.12. do 10.12. 2021. Dôvodom prerušenia prevádzky materskej školy je nasledovný:

stravovacia jednotka zabezpečujúca stravu pre materskú školu má výpadok personálu pre chorobnosť.

Za pochopenie ďakujeme. O obnovení prevádzky materskej školy Vás informuje cez webstranku materskej školy.

• Včielky

• Druhá svieca, to je pokoj.......

Na adventnom venci sme zapálili druhú sviečku.

• Včielky

• Adventný čas a príprava na príchod svätého Mikuláša .

Aby sme si  čo najdlhšie užili čaro Vianoc v našej škôlke, pripravujeme sa na príchod svätého Mikuláša v  čarovnom duchu Adventu a vo Vianočnej atmosfére a v nálade.

• Mitra a berla Svätého Mikuláša

Včielky vedia, že Mikuláš nie je Santa Claus, ale že je to svätý Mikuláš, ktorý bol biskupom v Myre a žil na prelome 3. a 4. storočia, čiže veľmi dávno. Nosil biskupskú mitru a berlu. žil na území dnešného Turecka. Na cestovanie používal ťavu. Rozdal svoj majetok chudobným a obraňoval krivo obžalovaných. Bol aj patrónom detí.

• Hravá matematika

Vytvorili skupinu s určitým počtom v Mikulášskom  balíčku a zo skupiny vedili oddeliť určený počet.

Mikuášsku bradu ozdobili kruhmi, počet kruhov určili hracou kockou.

A na záver pre Mikuláša vyhotovili usilovné Včielky "Mikulášsku čižmu" .

• Takto sa pripravujeme na Mikuláša

So spoločne vytvoreným Mikulášom si usilovné včielky zaspievali a básničku zarecitovali

• Téma týždňa Mikulášska čižmička

Ako si Včielky precvičili predčitateľskú gramotnosť, spojenú so slovnou bankou.

• Advent so sestrou Máriou a sestrou Margarétou

• Ako sme sa zoznámili so somárikom I-áčikom, ktorý má pre nás v tento Adventný čas pripravený na každý deň nový príbeh, príbehy s ktorými sa priblížime každým dňom bližšie k narodeniu Ježiska .

• Advent

• Advent alebo adventné obdobie (z lat. adventus príchod) je prvá časť liturgického roka rímskokatolíckej cirkvi vymedzená 4 nedeľami pred sviatkom narodenia Ježiša Krista a obdobie duchovnej prípravy na Vianoce. V teologickom zmysle sa advent vyznačuje dvojakým očakávaním – sviatku narodenia Ježiša Krista a jeho druhého (eschatologického) príchodu na konci času (parúzia), ale taktiež sa nezabúda na osobitnú úctu Ježišovej Matky napríklad tzv. rorátnou sv. omšou v dňoch do 16. decembra.

Advent sa začína 1. adventnou nedeľou, teda nedeľou medzi 27. novembrom a 3. decembrom a je zároveň začiatkom cirkevného roka. Končí sa po západe slnka na  Štedrý večer (vigília Sviatku Narodenia Pána). 3. adventná nedeľa sa nazýva Gaudete a oproti ostatným adventným dňom tu liturgickou farbou môže byť ružová. Advent trvá do prvých vešpier Narodenia Pána.

Nakoľko advent sa vyznačuje dvojakým očakávaním (narodenie a druhý príchod), je rozdelený na dve časti, kde hranicu tvorí 17. december. Prvá časť dáva dôraz na očakávanie druhého príchodu Krista a druhá časť je prípravou veriacich na stretnutie s Kristom pri jasliach. Toto delenie je veľmi dobre vidieť v liturgických textoch a modlitbách.

Advent sprevádza adventný veniec ozdobený štyrmi sviecami, ktoré zodpovedajú počtu adventných nedieľ.

Deti často otvárajú adventný kalendár.

„Milí rodičia , prijmite s láskou od Vašich detičiek ich očakávanie príchodu Vianoc,

pripravili pre Vás na 4 adventné nedele pesničku a spoločne si aj my v škôlke zapálime adventnú sviečku.“

• Včielky

• Včielky  si svoje  vedomosti na záver týždňa upevnili spoločnou prácou.

"Malí horári" a ich starostlivosť o zvieratká v lese v zimnom období.